Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Hiszpania rzymska

Ziemie te zdobyto początkowo na Kartaginie, po wygraniu przez Rzym II wojny punnickiej. W 197 roku p.n.e., zostały zamienione w dwie prowincje: Hiszpania Dalsza (Hispania Ulterior) i Bliższa (Hispania Citerior). Później podbój kraju odbywał się dosyć ospale. Kolejne walki toczyły się w latach 154 – 133 p.n.e. W 123 roku p.n.e. do Hiszpanii Bliższej włączono także Baleary.

Mimo widocznych sukcesów, walki w Hiszpanii przeciągały się. Cezar w 61 roku p.n.e. stłumił bunt Luzytanów, natomiast w latach 39 – 19 p.n.e. dążono do ostatecznego podporządkowania tych ziem i skonsolidowania ich z Imperium, czemu zapewne służyła reforma administracyjna przeprowadzona przez cesarza Oktawiana około 13 roku p.n.e. W miejsce dwóch starych jednostek administracyjnych, utworzono trzy nowe: Hispania Baetica(dawniej Ulterior) ze stolicą w Kordubie, Hispania Tarraconensis (dawniej Citerior) ze stolicą w Tarraco oraz całkowicie nową prowincję Lusitania ze stolicą w Augusta Emerita.

Pod koniec II wieku n.e. zaczęły się, tak jak w całym Cesarstwie, kłopoty wszelakiego rodzaju: ekonomicznego, społecznego, militarnego i politycznego. Najwyraźniejszym symptomem kryzysu był spadek zaludnienia, na co skarży się Św. Cyprian: „brakuje rolników w polu, marynarzy na morzu, żołnierzy w obozach”. Jedną z przyczyn były zarazy, inną najazdy plemion germańskich. Postępował kryzys miast i zwiększenie roli dużych majątków ziemskich.

W III wieku n.e., cesarz Karakalla wprowadził nowy, krótkotrwały podział. Rozdzielił Hispania Citerior ponownie na dwie części, tworząc Provincia Hispania Nova Citerior oraz Asturiae-Calleciae (dzisiejszy León). W 238 roku n.e. prowincje na powrót uległy zjednoczeniu.

Ludy Hiszpanii w czasach Rzymian

Większe zmiany administracyjne w prowincji przypadły na okres panowania Dioklecjana, kiedy to Hiszpania stała się diecezją, składającą się z sześciu prowincji: Lusitania, Gallaecia, Baetica, Tarraconesis, Carthaginiensisoraz Tingitania.

Hiszpania łącznie z Afryką północną stanowiły potężne magazyny żywnościowe. Eksportowano stamtąd wełnę, oliwę, olej, wino. Dalszy wzrost produkcji nastąpił wraz ze zwiększeniem irygacji pól.
Oprócz żywności, Hiszpania dostarczała szereg surowców: złoto, żelazo, miedź, cynę i ołów.

W V wieku n.e. Pireneje przekraczają Wizygoci i rozpoczyna się okres Hiszpanii Wizygotów.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów