Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Czarny pies na rzymskim fresku

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Czarny pies na rzymskim fresku
Czarny pies na rzymskim fresku

Rzymski fresk z Pompejów ukazujący uwiązanego czarnego psa. Obiekt zdobił rzymski bar uliczny (tzw. thermopolium) w Regio V. Malowidło znaleziono bez napisu CAVE CANEM („Strzeż się psa”), jednak z pewnością wizerunek czarnego psa miał na celu odstraszanie intruzów.

Warto nadmienić, że na ramce wokół psa wyryto napis: NICIA CINAEDE CACATOR, czyli „Nicias bezwstydny gówniarz”. Imię sugeruje greckie pochodzenie, zapewne wyzwoleńca, który mógł być właścicielem lokalu. Napis mógł pozostawić po sobie jakiś żartowniś lub były pracownik baru.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów