Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

De Officiis – dzieło życia Cycerona

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

De Officiis
De Officiis

De Officiis jest to esej Cycerona podzielony na trzy księgi, w których Cyceron wyjaśnia swoją koncepcję najlepszego stylu życia; jak się powinien zachowywać prawdziwy Rzymian; i podkreśla potrzebę przestrzegania zobowiązań moralnych. Ponadto Cyceron skrytykował Cezara i jego dyktaturę.

Dzieło wielkiego mówcy powstało w 44 roku p.n.e., w cztery tygodnie. Był to jego ostatni rok życia i liczył wówczas 62 lata. Cyceron był w dalszym ciągu aktywnym politykiem, starając się przeciwdziałać rewolucyjnym zmianom jakie zachodziły w rzymskiej republice. Mimo jego wysiłków, systemu republikańskiego nie udało się ożywić nawet po zabójstwie Cezara. Sam Cyceron został na zlecenie Antoniusza zamordowany w 43 roku p.n.e.

Esej został napisany jako list do syna – Cycerona Młodszego – który studiował filozofię w Atenach. Sądząc jednak po formie miał on na celu pozyskać większą publiczność. Esej został opublikowany po śmierci Cycerona. Dzieło De officiis zostało scharakteryzowane jako próba zdefiniowania idealnej postawy obywatelskiej.

W dziele dostrzec można, jakie filozofie miały największy wpływ na Cycerona. Poza szkołą platońską, likejonem Arystotelesa czy stoikami, w dużym stopniu na Cycerona oddziaływał Panajtios, pochodzący z Rodos grecki filozof mediostiocki. W swoim traktacie Cyceron twierdzi, że brak praw politycznych psuje cnoty moralne oraz podkreśla, że prawo naturalne reguluje nie tylko ludzi, ale i bogów. Mówca zachęca także swojego syna do naśladowania natury i mądrości, a także do polityki oraz ostrzega przed przyjemnością i lenistwem. Esej Cycerona opiera się głównie na anegdotach, których jest znacznie więcej niż w innych jego dziełach. Ponadto wydaje się, że dzieło jest napisane mniej formalnym stylem, co może dowodzić, że Cyceron pisał je w pośpiechu. Michael Grant, brytyjski historyk stwierdził, że Cyceron musiał traktować De Officiis jako traktat swojego życia i arcydzieło.

Źródła wykorzystane
  • Cytowska Maria, Literatura rzymska. Okres archaiczny, Warszawa 1996

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów