Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Denar rzymski z bohaterską sceną

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Denar rzymski z bohaterską sceną
Denar rzymski z bohaterską sceną

Rewers srebrnego denara rzymskiego wybitego w 103 roku p.n.e. Moneta ukazuje scenę walki pomiędzy rzymskim żołnierzem (po prawej), chroniącego swojego towarzysza, przed atakiem barbarzyńskiego wojownika z plemienia Ligurów.

Scena odnosi się do przekazu, jakoby tym bohaterskim Rzymianinem był sam konsul na rok 193 p.n.e. – Kwintus Minucjusz Thermus – który otrzymał za swój czyn corona civica. Widoczna jest inskrypcja: Q•THERM•MF, czyli: Quintus [Minucius] Thermus.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów