Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Dziwne otwory na kolumnach Macellum w Pozzuoli

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Kolumny na Macellum w Pozzuoli
Kolumny na Macellum w Pozzuoli. | Zdjęcie: Ferdinando Marfella | Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic

Puteoli czyli dzisiejsze Pozzuoli. Znane przed wszystkim ze znajdujących się w pobliżu pokładów wulkanicznego piasku zwanego „pucolaną”. Niegdyś wspaniały rzymski port nad zatoką Neapolitańską. Z czasów rzymskich zachowało się tam wiele różnych budowli. Jednym z takich miejsc jest Macellum czyli rynek.

Przez długi czas, było uważane za świątynię Serapisa, od znalezionej tam głowy tego grecko-egipskiego bóstwa.
Prace wykopaliskowe na tym obszarze rozpoczęły się z inicjatywy dynastii Burbonów w poł. XVIII w. Uwagę badaczy przykuły małe dziwne otworki w środkowej części każdej z trzech kolumn, które przetrwały do naszych czasów. Okazało się, że ich powstanie jest związane ze zjawiskiem geologicznym zwanym „Bradyzeizmem”. Proces ten polega na powolnym podnoszeniu się i opadaniu wybrzeża w stosunku do poziomu morza i jest spowodowany ruchami sejsmicznymi.

Oznacza to, że Macellum musiało zostać zatopione przez morze, a potem po jakimś czasie znów się wynurzyło.
Wspomniane wyżej otworki powstały natomiast wskutek działalności morskich mięczaków z rodziny Litofaga, w czasie kiedy Macellum znajdowało się pod wodą.

Autor: Dariusz Chomiczewski

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów