Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Dziwne otwory na kolumnach Macellum w Pozzuoli

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Kolumny na Macellum w Pozzuoli
Kolumny na Macellum w Pozzuoli. | Zdjęcie: Ferdinando Marfella | Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic

Puteoli czyli dzisiejsze Pozzuoli. Znane przed wszystkim ze znajdujących się w pobliżu pokładów wulkanicznego piasku zwanego „pucolaną”. Niegdyś wspaniały rzymski port nad zatoką Neapolitańską. Z czasów rzymskich zachowało się tam wiele różnych budowli. Jednym z takich miejsc jest Macellum czyli rynek.

Przez długi czas, było uważane za świątynię Serapisa, od znalezionej tam głowy tego grecko-egipskiego bóstwa.
Prace wykopaliskowe na tym obszarze rozpoczęły się z inicjatywy dynastii Burbonów w poł. XVIII w. Uwagę badaczy przykuły małe dziwne otworki w środkowej części każdej z trzech kolumn, które przetrwały do naszych czasów. Okazało się, że ich powstanie jest związane ze zjawiskiem geologicznym zwanym „Bradyzeizmem”. Proces ten polega na powolnym podnoszeniu się i opadaniu wybrzeża w stosunku do poziomu morza i jest spowodowany ruchami sejsmicznymi.

Oznacza to, że Macellum musiało zostać zatopione przez morze, a potem po jakimś czasie znów się wynurzyło.
Wspomniane wyżej otworki powstały natomiast wskutek działalności morskich mięczaków z rodziny Litofaga, w czasie kiedy Macellum znajdowało się pod wodą.

Autor: Dariusz Chomiczewski

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów