Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Dziwne zjawiska Pliniusza

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Osioł
Osioł

Pliniusz Starszy, autor encyklopedycznego dzieła „Historia naturalna”, opierał się często na różnych i często niesprawdzonych źródłach. Pisarz wspomina chociażby, że jeśli matka chciała by jej dziecko miało czarne oczy, to musiała w czasie ciąży zjeść ryjówkę. 

Innym dziwnym zjawiskiem, które opisuje jest sprawa ukąszenia przez skorpiona. Jeśli człowiek ukąszony przez to zwierzę wyszepcze o tym do ucha osła, natychmiast dolegliwość przejdzie na niewinnego „Kłapołucha”. Pliniusz dodaje, że skorpion najniebezpieczniejszy jest z rana, kiedy zbiornik jadowy jest pełny.

Źródła wykorzystane
  • Pliniusz Starszy, Historia naturalna

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów