Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Flawiusz Klemens i Flawia Domitylla – oskarżeni o ateizm

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Domicjan
Domicjan

Kasjusz Dion wspomina, że Domicjan (panował w latach 81-96 n.e.) nie unikał przelewania krwi także wśród rodziny. Z jego rozkazu miał zginąć spowinowacony z nim Flawiusz Klemens, wnuk Tytusa Flawiusza Sabinusa (brat Wespazjana, a wuj Domicjana) i mąż jego siostrzenicy Flawii Domitylli.

Jak się okazało powodem śmierci Klemensa, który notabene w roku 95 n.e. piastował konsulat z Domicjanem, był „ateizm”, a dokładnie rzecz ujmując przejście na wyznanie żydowskie. Prawdopodobnie, jeżeli wierzyć przekazom Kasjusza Diona, chodzić może o chrześcijaństwo.

Flawia Domitylla także została oskarżona o ateizm, jednak ona dla odmiany została wypędzona na wyspę Pandataria (Ventotene, na zachód od Italii).

Źródła wykorzystane
  • Kasjusz Dion, Historia rzymska, LXVII.14

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów