Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Fragment głowy cesarza Lucjusza Werusa

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Fragment głowy cesarza Lucjusza Werusa
Fragment głowy cesarza Lucjusza Werusa

Fragment głowy cesarza Lucjusza Werusa. Obiekt datowany jest na II wiek n.e.

Adoptowany przez cesarza Antoninusa Piusa, który miał po nim objąć rządy po Hadrianie w 138 roku n.e. Panowanie dynastii Antoninów charakteryzowało się tym, że władcy decydowali się na adoptowanie przyszłych następców. Czynili tak albo ze względu na brak męskiego potomka, albo gdy potencjalni kandydaci wykazywali dobre predyspozycje do tronu.

Bratem adopcyjnym Werusa był Marek Aureliusz (wcześniejsze imię – Marek Anniusz), z którym współrządził w latach 161-169 n.e. Był to pierwszy przypadek w historii Rzymu, gdy państwem rządziło dwóch cesarzy.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać, potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów