Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Fresk ukazujący Perseusza ratującego Andromedę

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Fresk ukazujący Perseusza ratującego Andromedę
Fresk ukazujący Perseusza ratującego Andromedę

Przepiękny pompejański fresk przedstawiający greckiego herosa – Perseusza, uwalniającego Andromedę. Zgodnie z mitologią, Perseusz powracający z wyprawy przeciw potworowi gorgonie Meduzie (jak widać na fresku – wyprawy uwieńczonej sukcesem. Perseusz dzierży w dłoni odciętą głowę Meduzy), spotkał przykutą do skały Andromedę.

Tu mit o Perseuszu łączy się z innym, w którym księżniczka Andromeda została poświęcona przez swój lud, który ofiarowując ją na pożarcie innemu potworowi – Ketosowi, chciał się od niego uwolnić. Spotkawszy uwięzioną Andromedę, Perseusz oswobodził ją i wziął za żonę. Gdy dobrze się przyjrzeć, uzębioną paszczę Ketosa ujrzymy w lewym dolnym rogu.

Fresk jest wyjątkowo piękny – Perseusz nie jest na nim ukazany w chwili swego największego zwycięstwa, czyli po pokonaniu Meduzy, ale gdy spotyka kobietę, która stanie się jego żoną. Nie jest to więc scena heroiczna, ilustrująca bohaterskie czyny Perseusza. Przeciwnie – jest spokojna, wyciszona i pełna intymnego uroku. Andromeda jest częściowo obnażona – Perseusz nie spogląda na nią wprost, lecz jakby zawstydzony wystającą nagą piersią spuszcza wzrok.

Zgodnie z konwencją malarską, ciało Perseusza jest ciemniejsze, a Andromedy – jaśniejsze. Tak zazwyczaj w malarstwie grecko-rzymskim akcentowano różnicę płci. Perseusz jest nagi, jedynie jego plecy są zakryte płaszczem. To oczywiście tylko artystyczna konwencja – tzw. „nagość heroiczna” w sztuce zastrzeżona była dla bogów, herosów, sportowców, wojowników, a z czasem także np. dla wodzów (rzymscy cesarze byli niekiedy właśnie przedstawiani nago by podkreślić ich boskość lub bohaterstwo). Tło jest ledwie zarysowane i wyrażone raczej symbolicznie poprzez skały i kamienie. – to również element konwencji malarskiej, zgodnie z którą cała uwaga widza miała się skupić na postaciach. Zwróćcie uwagę na przemyślany układ postaci wpisujących się w romb.

Fresk jest kopią greckiego obrazu tablicowego, prawdopodobnie namalowanego przez ateńskiego malarza Nikiasza tworzącego w IV wieku p.n.e. Kopia ta powstała na ścianie pompejańskiego domu zwanego „Domem Kastora i Polluksa” i jest zapewne autorstwa jakiegoś ówczesnego lokalnego rzemieślnika (tak tak! Malarze fresków nie byli w Rzymie uznawani za artystów, ale za rzemieślników!). Podobnych fresków o tej samej tematyce i niemal identycznym układzie w Pompejach było wiele, kilka się zachowało do naszych czasów. Ale żadna kopia dzieła Nikiasza nie dorównuje freskowi z Domu Kastora i Polluksa.

Frapuje mnie, jak piękny musiał być oryginalny obraz sztalugowy, skoro nawet jego kopia wykona przez prowincjonalnego malarza w drugorzędnym rzymskim miasteczku, wciąż nas tak zachwyca po upływie prawie dwóch tysiącleci.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów