Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Gajusz Furiusz Krezymus – przykład pracowitego rzymskiego obywatela

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Mozaika ukazująca rzymskiego rolnika, bydło i pług
Mozaika ukazująca rzymskiego rolnika, bydło i pług | Zdjęcie: Wikipedia / Gallo-Roman museum of Saint-Romain-en-Gal

Jak podaje Pliniusz Starszy, już w czasach antycznych widoczna była zazdrość i niedowierzanie wobec innych osób, jeżeli osiągały one duże sukcesy. Świetnym przykładem jest Gajusz Furiusz Krezymus – rolnik z Italii.

Gajusz Furiusz Krezymus dzięki swojej ciężkiej i dobrze zorganizowanej pracy oraz zadbanym zwierzętom i czeladzi był w stanie osiągać naprawdę duże plony, o które byli zazdrośni sąsiedzi. Sprawa była dla nich na tyle podejrzana, że zaczęto oskarżać go o czary, którymi miał zwabiać cudze plony.

Sprawa jego tajemniczego sukcesu została zgłoszona do rzymskiej magistratury. Na dany dzień Krezymus przybył do miasta przed oblicze edyla kurulnego i mieszkańców ze swoimi zachowanymi w świetnym stanie narzędziami i zadbanymi oraz dobrze odżywionymi zwierzętami oraz czeladzią. Miał wówczas powiedzieć:

Oto są Kwiryci, moje czary. Natomiast moich nocy bezsennych, wstawania o przedświcie ani moich potów nie mogę wam pokazać ani przywieść ze sobą na rynek.

Pliniusz Starszy, Historia naturalna, XVIII.8

Źródła wykorzystane
  • Paweł Rochala, Powstanie Spartakusa 73-71 p.n.e., Kocewia Mała 2022

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów