Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Galeriusz – podstępny sprzedawca kapusty

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Cabbage
Kapusta

W roku 294 n.e. król Persji – Narses, syn wielkiego Szapura I poprowadził niespodziewaną inwazję na Imperium Rzymskie. Galeriusz pełniący urząd cezara, przy pomocy mniejszych sił opóźniał atak Sasanidów, czekając na przybycie posiłków augusta Dioklecjana.

Rywalizacja Rzymu i Persji trwała aż do 298 roku n.e., kiedy to doszło do finalnej bitwy pod Satalą. Rzymskie wojska niespodziewanie podeszły pod duży obóz Narsesa i całkowicie pokonały wrogie wojska.

Faustus z Bizancjum – antyczny pisarz z IV/V wieku n.e. – w swoim dziele „Historia Armenii” przekazał, jakoby obóz został zdobyty podstępem, przy pomocy samego Galeriusza. Według jego dzieła Galeriusz osobiście wybrał dwóch mężczyzn z armeńskiej armii (wspierającej Rzymian) i wraz z nimi udał się do bram obozu, udając sprzedawców kapusty. Galeriusz wraz z towarzyszami został wpuszczony za umocnienia i w trakcie sprzedawania warzyw wyszukał słabe punkty w fortyfikacjach wroga.

Galeriusz opuścił obóz Sasanidów, zebrał wojska i poprowadził atak na wyznaczony odcinek murów. Atak całkowicie zaskoczył nieprzygotowanych Persów. Zraniony król Persów uciekł z Armenii do Persji, a łupem Rzymian padły ogromne skarby oraz harem, które woził ze sobą władca perski. Według Ammiana Marcellinusa jeden z rzymskich żołnierzy miał zdobyć pięknie zdobioną skórzaną torbę wypełnioną perłami. Prosty legionista miał jednak wyrzucić perły, uważając je za zbędne1.

Przypisy
  1. Ammianus Marcellinus, Dzieje rzymskie, 22.4.8
Źródła wykorzystane
  • Fausus z Bizancjum, Historia Armenii, III.72

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów