Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Galowie byli wielkimi wrogami Rzymu z północy

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Jeźdźcy galijscy z I wieku p.n.e.
Jeźdźcy galijscy | Zdjęcie: Bronti

Galowie byli wielkimi wrogami Rzymu z północy, jeszcze na wiele lat przed podbojem Galii przez Juliusza Cezara. W IV wieku p.n.e. zdobyli oni i złupili Rzym, co było dla Rzymian traumą i upokorzeniem. Tytus Liwiusz wspomina o innej tragedii Rzymu, która przepadła niemal bez echa.

Otóż w 216 roku p.n.e., 25-tysięczna armia rzymska dowodzona przez Lucjusza Postumiusa Albinusa, nowo mianowanego dowódcę i konsula na rok 215 p.n.e. została rozbita w proch przez Galów w lesie Silva Litana w północnej Italii. Tam też barbarzyńcy zastawili pułapkę na Rzymian, blokując drogę ściętymi drzewami lub zrzucając konary na bezradnych żołnierzy. Armia została praktycznie zniszczona, niewielu udało się uciec, a reszta legionistów trafiła do niewoli. Sam Postumius zginął, a jego czaszkę pozłocono i wykorzystywano, jako czarę do napitku.

Klęska ta była poważnym ciosem dla Rzymian na północy. W bitwie zniszczono dwa legiony i tysiące wojsk sojuszniczych. Straty te były większe od sławnej klęski Warusa w Lesie Teutoburskim w 9 roku n.e. Wówczas to Rzymianie także wpadli w pułapkę, tym razem zastawioną na nich przez plemiona germańskie. Na polu bitwy przepadły aż trzy legiony rzymskie wraz z orłami, co było wielkim dyshonorem dla Imperium. Bitwa w lesie Silva Litana była wielką tragedią dla oręża rzymskiego. Brak pamięci o tym wydarzeniu wynika z pewnością z faktu, że w tym samym roku doszło do rzezi kanneńskiej, w której to Hannibal zniszczył potężną armię Rzymian.

Źródła wykorzystane
  • Matyszak Philip, Wrogowie Rzymu. Od Hannibala do Attyli, króla Hunów, Warszawa 2007

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów