Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Galowie byli wielkimi wrogami Rzymu z północy

Jeźdźcy galijscy z I wieku p.n.e.
Jeźdźcy galijscy | Zdjęcie: Bronti

Galowie byli wielkimi wrogami Rzymu z północy, jeszcze na wiele lat przed podbojem Galii przez Juliusza Cezara. W IV wieku p.n.e. zdobyli oni i złupili Rzym, co było dla Rzymian traumą i upokorzeniem. Tytus Liwiusz wspomina o innej tragedii Rzymu, która przepadła niemal bez echa.

Otóż w 216 roku p.n.e., 25-tysięczna armia rzymska dowodzona przez Lucjusza Postumiusa Albinusa, nowo mianowanego dowódcę i konsula na rok 215 p.n.e. została rozbita w proch przez Galów w lesie Silva Litana w północnej Italii. Tam też barbarzyńcy zastawili pułapkę na Rzymian, blokując drogę ściętymi drzewami lub zrzucając konary na bezradnych żołnierzy. Armia została praktycznie zniszczona, niewielu udało się uciec, a reszta legionistów trafiła do niewoli. Sam Postumius zginął, a jego czaszkę pozłocono i wykorzystywano, jako czarę do napitku.

Klęska ta była poważnym ciosem dla Rzymian na północy. W bitwie zniszczono dwa legiony i tysiące wojsk sojuszniczych. Straty te były większe od sławnej klęski Warusa w Lesie Teutoburskim w 9 roku n.e. Wówczas to Rzymianie także wpadli w pułapkę, tym razem zastawioną na nich przez plemiona germańskie. Na polu bitwy przepadły aż trzy legiony rzymskie wraz z orłami, co było wielkim dyshonorem dla Imperium. Bitwa w lesie Silva Litana była wielką tragedią dla oręża rzymskiego. Brak pamięci o tym wydarzeniu wynika z pewnością z faktu, że w tym samym roku doszło do rzezi kanneńskiej, w której to Hannibal zniszczył potężną armię Rzymian.

Źródła wykorzystane
  • Matyszak Philip, Wrogowie Rzymu. Od Hannibala do Attyli, króla Hunów, Warszawa 2007

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów