Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Gemma popularna w Rzymie

Gemma
Gemma

Gemma był to kamień pół- lub szlachetny, o kształcie okrągłej lub owalnej płytki ozdobiony reliefem. Gemmy były popularne jako ozdoby lub pieczęcie w Cesarstwie Rzymskim. W Rzymie prawdopodobnie pierwszym, który nosił na ręku gemmę, był Scypion Afrykański.

Wytwarzano je już w Mezopotamii, Egipcie, starożytnej Grecji. Pełniły rolę dekoracyjną, a czasem nawet religijną i magiczną. Przedstawiano na nich postacie ludzkie, mitologiczne, zwierzęta, rośliny lub symbole religijne. Pod koniec okresu hellenistycznego zaczęto wykonywać tanie naśladownictwa gemm w szkle – świetnym przykładem jest słynna tzw. waza portlandzka z początku I wieku n.e.

Cyceron wspominał, że często Rzymianie umieszczali często sławnych ówczesnych czasów, np. filozofów, na pierścieniach lub kubkach.

Źródła wykorzystane
  • Martin Henig (red.), A Handbook of Roman Art, 1983
  • Daina Kolbuszewska, Antyczna gemma z Poznania, 30 listopada 2006

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów