Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Gemma popularna w Rzymie

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Gemma
Gemma

Gemma był to kamień pół- lub szlachetny, o kształcie okrągłej lub owalnej płytki ozdobiony reliefem. Gemmy były popularne jako ozdoby lub pieczęcie w Cesarstwie Rzymskim. W Rzymie prawdopodobnie pierwszym, który nosił na ręku gemmę, był Scypion Afrykański.

Wytwarzano je już w Mezopotamii, Egipcie, starożytnej Grecji. Pełniły rolę dekoracyjną, a czasem nawet religijną i magiczną. Przedstawiano na nich postacie ludzkie, mitologiczne, zwierzęta, rośliny lub symbole religijne. Pod koniec okresu hellenistycznego zaczęto wykonywać tanie naśladownictwa gemm w szkle – świetnym przykładem jest słynna tzw. waza portlandzka z początku I wieku n.e.

Cyceron wspominał, że często Rzymianie umieszczali często sławnych ówczesnych czasów, np. filozofów, na pierścieniach lub kubkach.

Źródła wykorzystane
  • Martin Henig (red.), A Handbook of Roman Art, 1983
  • Daina Kolbuszewska, Antyczna gemma z Poznania, 30 listopada 2006

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów