Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Grób Marka Weneriusza Secundio

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Inskrypcja w grobie Marka Weneriusza Secundio
Inskrypcja w grobie Marka Weneriusza Secundio | Zdjęcie: Cesare Abbate

Na początku sierpnia 2021 roku w Pompejach odkryto grób niejakiego Marka Weneriusza Secundio, który w chwili śmierci miał około 60 lat. Na ścianach grobowca pozostały ślady po zielonych i niebieskich malunkach. W komorze grobowej znajdowały się, dobrze zachowane, kości zmarłego.

Zachowały się także fragmentarycznie białe włosy na głowie i lewe ucho – naukowcy wciąż nie wiedzą czy to przypadek, czy celowa mumifikacja skalpu.

Znalezisko jest o tyle nietypowe, że pochodzi z I wieku n.e., a w tym czasie dominowała raczej kremacja w społeczeństwie rzymskim. Badacze podejrzewają, że mężczyzna mógł być greckiego pochodzenia, gdyż antyczni Grecy uważali, że jedynie pogrzebanie ciała gwarantuje życie po śmierci.

Na frontonie grobowca znajdowała się marmurowa tablica, która przekazuje iż mężczyzna był wyzwoleńcem, opiekunem świątyni Wenus i organizatorem spektakli teatralnych w grece i łacinie. Mężczyzna był także członkiem kolegium kapłańskiego „Augustales”, które opiekowało się kultem cesarza.

Badania zachowanego szkieletu wykazały, że mężczyzna nie wykonywał ciężkich prac manualnych i raczej był dobrego zdrowia.

W grobie znaleziono także dwie urny, gdzie jedna zawierała prochy kobiety o imieniu Novia Amailis, która była zapewne żoną mężczyzny; oraz monetę upamiętniają greckie igrzyska zorganizowane przez Nerona.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów