Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Hadrian i jego willa

Fragment ogrodu w willi Hadriana
Fragment ogrodu w willi Hadriana.

Cesarz Hadrian (panujący w latach 117-138 n.e.) zasłynął jako jeden z tzw. „pięciu dobrych cesarzy”. Jego panowanie to okres stabilizacji i porządkowania kraju, który nie toczył poważniejszych konfliktów i zrezygnował z podbojów. Jego liczne podróże i wizytacje prowincji zapewne podkusiły go do zrealizowania potężnego projektu – budowy wielkiej rezydencji w Tivoli, która miała być miejscem relaksu i odosobnienia.

Luksusowa i wielka willa powstawała w latach 118-134 n.e., czyli praktycznie przez cały okres jego panowania. Jej obszar obejmował zapewne od 80 do 300 ha. Była to najrozleglejsza zabudowa pałacowa okresu starożytności. Jej powierzchnia porównywalna jest z obszarem zajmowanym przez Pompeje. Zabudowania tej letniej rezydencji składały się z zespołu budowli rozlokowanych w sztucznie wzbogaconym krajobrazie, tak by eksponować ten krajobraz. Momentem przełomowym dla prowadzonych prac budowlanych był 125 rok n.e., kiedy Hadrian wrócił z objazdu po Imperium. Wrażenia z podróży zainspirowały go do zbudowania na terenie Willi obiektów naśladujących budowle widziane w Grecji i Egipcie. Ta eklektyczna rezydencja rozplanowana została w trzech połączonych ze sobą kompleksach, przeznaczonych dla: cesarza, jego rodziny i gości; wyższych urzędników państwowych; żołnierzy, służby i niewolników.

Archeolodzy zidentyfikowali łącznie 30 różnych budynków – w tym luksusowych pałaców, łaźni, teatrów i bibliotek. Poszczególne obiekty łączyły ze sobą podziemne drogi i korytarze. Służyły one służbie i niewolnikom pracującym w Willi do przemieszczania się, pozostając jednocześnie niewidocznymi dla przebywających gości.

Willa następcom Hadriana służyła jako letnia rezydencja. Z czasem obiekt stopniowo popadał w zapomnienie, by podczas najazdu barbarzyńców zostać złupiony.

Więcej o willi w Tivoli

Źródła wykorzystane
  • Krawczuk Aleksander, Poczet cesarzy rzymskich, Warszawa 2004

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów