Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Pięciu dobrych cesarzy

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Pięciu dobrych cesarzy
Pięciu dobrych cesarzy

Okres tzw. „pięciu dobrych cesarzy” był to czas panowania pięciu cesarzy rzymskich,  którzy panowali w latach 96–180 n.e. oraz wyróżnili się stabilnymi oraz rozsądnymi rządami.

Do tej grupy należeli:

Sukcesja w epoce „pięciu dobrych cesarzy” następowała w sposób pokojowy – każdy cesarz adoptował następcę. Okres ich panowania w I i II wieku n.e. uznawano za złoty wiek rzymskiego państwa.

Jedynie pierwszy z władców został wyniesiony na tron w wyniku morderstwa Domicjana. Jego następcy byli adoptowani i kolejno obejmowali władzę jako sukcesorzy w aurze pokoju i stabilności.

Czas panowania tzw. dynastii Antoninów (96-192 n.e.) – poza rządami ostatniego jej członka Kommodusa – to okres potęgi rzymskiej. Cesarze panowali na terytorium od północnej Brytanii po Dację; od Arabii do Mezopotamii. Imperium było skonsolidowane, obrona dobrze przygotowana, a system administracyjny rozsądnie zaimplementowany. Za rządów omawianej „piątki” doszło także do wyraźnej centralizacji władzy i nieoficjalnego odejścia od „dualizmu” w rządzeniu, który stosowano w I wieku n.e. za sprawą Oktawiana Augusta. Senat został pozbawiony jakichkolwiek narzędzi i urzędów, które pozwalałyby mu oddziaływać na scenę polityczną.

Po śmierci Marka Aureliusza w 180 roku n.e., Cesarstwo szybko zaczęło się pogrążać, czego skutkiem była wojna domowa. Zabójstwo Kommodusa w 193 roku n.e. rozpoczęło rywalizację o władzę, którą wygrał Septymiusz Sewer. Zaczęły się rządy nowej dynastii – syryjskiej.

Źródła wykorzystane
  • Krawczuk Aleksander, Poczet cesarzy rzymskich, Warszawa 2004

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów