Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Pięciu dobrych cesarzy

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Pięciu dobrych cesarzy
Pięciu dobrych cesarzy

Okres tzw. „pięciu dobrych cesarzy” był to czas panowania pięciu cesarzy rzymskich,  którzy panowali w latach 96–180 n.e. oraz wyróżnili się stabilnymi oraz rozsądnymi rządami.

Do tej grupy należeli:

Sukcesja w epoce „pięciu dobrych cesarzy” następowała w sposób pokojowy – każdy cesarz adoptował następcę. Okres ich panowania w I i II wieku n.e. uznawano za złoty wiek rzymskiego państwa.

Jedynie pierwszy z władców został wyniesiony na tron w wyniku morderstwa Domicjana. Jego następcy byli adoptowani i kolejno obejmowali władzę jako sukcesorzy w aurze pokoju i stabilności.

Czas panowania tzw. dynastii Antoninów (96-192 n.e.) – poza rządami ostatniego jej członka Kommodusa – to okres potęgi rzymskiej. Cesarze panowali na terytorium od północnej Brytanii po Dację; od Arabii do Mezopotamii. Imperium było skonsolidowane, obrona dobrze przygotowana, a system administracyjny rozsądnie zaimplementowany. Za rządów omawianej „piątki” doszło także do wyraźnej centralizacji władzy i nieoficjalnego odejścia od „dualizmu” w rządzeniu, który stosowano w I wieku n.e. za sprawą Oktawiana Augusta. Senat został pozbawiony jakichkolwiek narzędzi i urzędów, które pozwalałyby mu oddziaływać na scenę polityczną.

Po śmierci Marka Aureliusza w 180 roku n.e., Cesarstwo szybko zaczęło się pogrążać, czego skutkiem była wojna domowa. Zabójstwo Kommodusa w 193 roku n.e. rozpoczęło rywalizację o władzę, którą wygrał Septymiusz Sewer. Zaczęły się rządy nowej dynastii – syryjskiej.

Źródła wykorzystane
  • Krawczuk Aleksander, Poczet cesarzy rzymskich, Warszawa 2004

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów