Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Hadrian na wizytacji w łaźni publicznej

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Hadrian
Hadrian

Rzymianie bardzo cenili sobie możliwość relaksu w łaźniach. Oczywiście pełną przyjemność kąpieli można była zaznać dzięki specjalnym dodatkom takim jak olejki czy skrobaczki. Niewolnik albo łaziebnik (balneator) wynajęty za odpowiednią opłatą mogli zdecydowanie uprzyjemnić pobyt.

Ale co gdy kogoś nie było stać na taki luksus? Wtedy można było liczyć na pomoc cesarza Hadriana.

Aelius Spartanius wspomina jedną historię „łaziebną”. Pewnego razu cesarz Hadrian, będąc w łaźni, zauważył wysłużonego weterana, który ocierał się plecami o ścianę. Na pytanie cesarza dlaczego tak robi, odrzekł, że nie stać go na niewolnika, który ocierałby jego stare plecy skrobaczką. Cesarz od razu dał mu pieniądze, którymi mógł opłacić łaziebnych. Następnego dnia sytuacja się powtórzyła, ale już nie z jednym weteranem, ale całą masą ludzi ocierających się o ściany. Mężowie ci bardzo liczyli na podobną łaskę Hadriana, ale ten zamiast pieniędzy dał im jedynie radę, że skoro jest ich tak wielu, niechaj obsłużą siebie nawzajem.

Autor: Piotr Petryków
Źródła wykorzystane
  • Hadrian, 17.5-7 [w:] Historia Augusta
  • Lidia Winniczuk, Ludzie, zwyczaje i obyczaje starożytnej Grecji i Rzymu, Warszawa 2012.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów