Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Hełm rzymski typu Hagenau

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Hełm rzymski typu Hagenau
Hełm rzymski typu Hagenau

Odmiana rzymskiego hełmu Montefortino – Hagenau. Obiekt wykonany jest z brązu i datowany jest na I wiek n.e.

Hełm typu Hagenau w dalszym ciągu posiada typowy kształt dla Montefortino, jednak ochrona karku została znacznie poszerzona, łuk nad brwiami wzmocniony, co pozwalało swobodniej nosić hełm, gdy nie był na głowie. Żołnierze dodatkowo chronili policzki nosząc doczepione metalowe płytki.

Hełm Montefortino wywodził się ze stylu celtyckiego. W rzymskiej armii wykorzystywany był od III p.n.e. do I wieku n.e. Przez ten czas dochodziło do ciągłych modyfikacji. Początkowo rzymskie hełmy tego typu były mocno dekorowane, co wynikało z faktu, że uzbrojenie zapewniali sobie sami obywatele stając do boju. Wraz z reformami Mariusza pod koniec II wieku p.n.e. uzbrojenie było produkowane masowo i doszło do ujednolicenia wyglądu hełmów. Kolejnym typem hełmu stosowanego przez legionistów rzymskich był galea.

Więcej o hełmach rzymskich

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów