Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Helwidiusz Pryskus – zagorzały republikanin

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzymska złota moneta Wespazjana
Rzymska złota moneta Wespazjana

Helwidiusz Pryskus był rzymskim filozofem stoickim i politykiem żyjącym w I wieku n.e. Helwidiusz znany był ze swojego umiłowania dla wartości republikańskich i niechęci wobec cesarzy.

Swetoniusz podaje, że za rządów Wespazjana regularnie zwracał się do urzędującego cesarza po imieniu, podkreślając że traktuje go tak jak każdego innego senatora. Co więcej, Helwidiusz pomijał tytuł cesarski i pozwalał sobie na docinki wobec władcy.

Jak podaje Swetoniusz, za rządów Wespazjana ciężko było znaleźć kogoś, kto został na jego polecenie zgładzony niesprawiedliwie. Ponoć w przypadku Helwidiusza w pewnym momencie nie wytrzymał braku okazywania szacunku przez Rzymianina i skazał go wpierw na wygnanie, a finalnie na śmierć. Ponoć w ostatnim momencie zrezygnował z zabicia Helwidiusza, jednak jego wysłannicy nie zdążyli, na czas, zapobiec egzekucji.

Źródła wykorzystane
  • Swetoniusz, Wespazjan, 15

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów