Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

„Historia Augusta” – fałszerstwo literackie?

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Zdjęcie Koloseum w roku 1904
Zdjęcie Koloseum w roku 1904

„Historia Augusta”1 jest zbiorem biografii rzymskich cesarzy i uzurpatorów, zaczynając od początków panowania Hadriana (117 n.e.) do śmierci Numeriana (284 n.e.). Jest to jedno ze źródeł historycznych, wokół którego jednak wciąż krążą liczne wątpliwości.

W samym dziele jasno jest określone, że autorami biografii są: Eliusz Spartianus, Juliusz Kapitolinus, Wulkacjusz Gallikanus, Eliusz Lamprydiusz, Trebelliusz Pollio i Flawiusz Wopiskus. Wszyscy wspomniani autorzy nie są znani z żadnych innych dzieł, co więcej chętnie się nawzajem cytują. Swoje teksty dedykują albo Dioklecjanowi, albo Konstantynowi.

Po analizie stylu oraz przytaczanych faktów, naukowcy na przestrzeni lat doszli do wniosku, że dzieło powstało w rzeczywistości sto lat później. Inny badacz – Hermann Dessau – w 1889 roku przedstawił teorię, jakoby wszystkie biografie wyszły spod ręki tylko jednej postaci.

Wciąż jednak otwartą kwestią pozostają ewentualne motywacje antycznych autorów, którzy posłużyć się mieli mistyfikacją. Pojawiają się głosy, że być może autor chciał lepiej sprzedać swoje dzieło, datując je na poprzedni wiek lub czynił to z powodów politycznych (mogące się pojawić aluzje).

Przypisy
  1. W przekładzie Hanny Szelest z 1966 roku tytuł brzmi "Historycy cesarstwa rzymskiego".
Źródła wykorzystane
  • Mikołaj Szymański, Ab ovo. Antyk, Biblia etc., Warszawa 2004

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów