Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Historia pojedynku Marka Waleriusza Corvusa

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Kruk
Kruk

Tytus Liwiusz wspomina ciekawe starcie. W roku 349 p.n.e. Republika Rzymska prowadziła wciąż liczne wojny z sąsiadami, mające na celu zdobycie dominacji w Italii. Walczono także wciąż z Galami – od początku IV wieku śmiertelnymi wrogami Romy. Kiedy Rzymianie rozłożyli się obozem w okolicy bagien pontyjskich, miały się do nich zbliżyć kolumny Galów. 

Spośród nich przed szeregi wystąpił (tradycyjnie dla tego ludu) „wyróżniający się wzrostem i uzbrojeniem” wojownik, uderzając włócznią o tarczę i wyzywając najdzielniejszego z Rzymian na pojedynek. Zgłosił się niejaki Marek Waleriusz – trybun wojskowy, który służył pod konsulem Lucjuszem Furiuszem Kamillusem.

Kiedy wojownicy stanęli naprzeciw siebie i zaczęła się ich walka, stała się rzecz, którą Liwiusz przypisuje działaniu bogów – na hełmie Rzymianina miał usiąść kruk. Marek Waleriusz natychmiast zinterpretował ten znak jako dobrą wróżbę i prosił bogów o wsparcie w dalszej części pojedynku.

Wtedy też ptaszysko zaczęło brać dosłownie udział w walce – raz po raz wzbijało się w powietrze i atakowało twarz Gala dziobem i szponami. Osłabionego i oślepionego wroga Waleriusz przebił mieczem. Wtedy też kruk odleciał. Za zwycięstwo w tym pojedynku, Rzymianin otrzymał 10 wołów, złotą koronę oraz uzyskał nowy przydomek – Corvus, czyli po prostu „Kruk”.

Źródła wykorzystane
  • Tytus Liwiusz, Periochae, 7:10.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów