Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Historia pojedynku Marka Waleriusza Corvusa

Kruk
Kruk

Tytus Liwiusz wspomina ciekawe starcie. W roku 349 p.n.e.  Republika Rzymska prowadziła wciąż liczne wojny z sąsiadami, mające na celu zdobycie dominacji w Italii. Walczono także wciąż z Galami – od początku IV wieku śmiertelnymi wrogami Romy. Kiedy Rzymianie rozłożyli się obozem w okolicy bagien pontyjskich, miały się do nich zbliżyć kolumny Galów. 

Spośród nich przed szeregi wystąpił (tradycyjnie dla tego ludu) „wyróżniający się wzrostem i uzbrojeniem” wojownik, uderzając włócznią o tarczę i wyzywając najdzielniejszego z Rzymian na pojedynek. Zgłosił się niejaki Marek Waleriusz – trybun wojskowy, który służył pod konsulem Lucjuszem Furiuszem Kamillusem.

Kiedy wojownicy stanęli naprzeciw siebie i zaczęła się ich walka, stała się rzecz, którą Liwiusz przypisuje działaniu bogów – na hełmie Rzymianina miał usiąść kruk. Marek Waleriusz natychmiast zinterpretował ten znak jako dobrą wróżbę i prosił bogów o wsparcie w dalszej części pojedynku.

Wtedy też ptaszysko zaczęło brać dosłownie udział w walce – raz po raz wzbijało się w powietrze i atakowało twarz Gala dziobem i szponami. Osłabionego i oślepionego wroga Waleriusz przebił mieczem. Wtedy też kruk odleciał. Za zwycięstwo w tym pojedynku, Rzymianin otrzymał 10 wołów, złotą koronę oraz uzyskał nowy przydomek – Corvus, czyli po prostu „Kruk”.

Źródła wykorzystane
  • Tytus Liwiusz, Periochae, 7:10.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów