Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Igrzyska Probusa

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Zwierzęta na rzymskim dziele sztuki
Zwierzęta na rzymskim dziele sztuki | Zdjęcie: I Ferris

Cesarz Probus około 280 roku n.e. miał podobno kazać przemienić arenę Circus Maximus w las, do którego wypuszczono setki, jeśli nie tysiące zwierząt: koziorożców, owiec, strusi i innych. Kiedy tylko zaimprowizowany las zostały wypełniony roślinożercami, gawiedź została wpuszczona na arenę, gdzie też mogła zacząć polować. Łaskawy cesarz wyraził zgodę, by każdy Rzymianin mógł zachować swoje trofeum i wziąć je do domu.

Co ciekawe następnego dnia Probus musiał wystawić na arenie blisko 400 lwów i 300 niedźwiedzi, by zadowolić publiczność, która mimo wcześniejszej rozrywki wciąż była żądna zabawy.

Źródła wykorzystane
  • Krawczuk Aleksander, Poczet cesarzy rzymskich, Warszawa 2004
  • McKeown J. C., A Cabinet of Roman Curiosities: Strange Tales and Surprising Facts from the World's Greatest Empire, 2010

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów