Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Igrzyska Probusa

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Zwierzęta na rzymskim dziele sztuki
Zwierzęta na rzymskim dziele sztuki | Zdjęcie: I Ferris

Cesarz Probus około 280 roku n.e. miał podobno kazać przemienić arenę Circus Maximus w las, do którego wypuszczono setki, jeśli nie tysiące zwierząt: koziorożców, owiec, strusi i innych. Kiedy tylko zaimprowizowany las zostały wypełniony roślinożercami, gawiedź została wpuszczona na arenę, gdzie też mogła zacząć polować. Łaskawy cesarz wyraził zgodę, by każdy Rzymianin mógł zachować swoje trofeum i wziąć je do domu.

Co ciekawe następnego dnia Probus musiał wystawić na arenie blisko 400 lwów i 300 niedźwiedzi, by zadowolić publiczność, która mimo wcześniejszej rozrywki wciąż była żądna zabawy.

Źródła wykorzystane
  • Krawczuk Aleksander, Poczet cesarzy rzymskich, Warszawa 2004
  • McKeown J. C., A Cabinet of Roman Curiosities: Strange Tales and Surprising Facts from the World's Greatest Empire, 2010

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów