Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Inskrypcja rzymska z Trenczyna

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Inskrypcja rzymska z Trenczyna
Inskrypcja rzymska z Trenczyna

W okolicy zamku w Trenczynie (rzymski obóz Laurgaricio) na Słowacji odnaleziono zachowaną inskrypcję, którą jak się okazało wyżłobili rzymscy legioniści w trakcie wojen markomańskich (167-180 n.e.), toczonych za panowania cesarza Marka Aureliusza.

Naukowcy ocenili, że inskrypcja powstać mogła w roku 179 n.e. Głosi ona:

Victoriae Augustorum exercitus, qui Laugaricione sedit, mil(ites) l(egiones) II DCCCLV. (Maximi)anus leg(atus leg)ionis II Ad(iutricis) cur(avit) f(aciendum)

czyli:

Na pamiątkę zwycięstwa żołnierze legionu II w sile 855 zimujące w Laurgaricio. Napis polecił wykonać legat Marcus Valerius Maximianus.

Przez wiele lat Laugaricio uważane było za najdalej wysuniętą na północ, w centralnej Europie, obecność Rzymian. Później jednak odkryto jeszcze bardziej wysunięte na północ – rzymski fort w Mušov (Czechy) oraz obozy marszowe w Ołomuńcu i Hulin (Czechy).

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów