Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Intrygujący rzymski pierścień z Silchester

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Intrygujący rzymski pierścień z Silchester
Intrygujący rzymski pierścień z Silchester

W 1785 roku, na polu w okolicach Silchester (południowa Anglia), odkryto niesamowity złoty pierścień rzymski. Jak się okazuje artefakt zmieniał swoich właścicieli.

Pierścień jest duży jak na inne obiekty rzymskie tego typu. Ma 2,5 cm średnicy i waży 12 gram; co sugeruje że noszono go zapewne na rękawicy. Pierścień posiada 10 ścianek. Datowany jest na IV wiek n.e.

Pierwotnie właścicielem artefaktu był Silvianus, który ukradł mu niejaki „Senicianus”, i na którego spadła klątwa właściciela. Skąd o tym wiemy? Za sprawą odnalezionej tabliczki z klątwą (defixio) na terenie byłej rzymskiej świątyni ku czci celtyckiego boga Nodens, w Lydney (ok. 120 km dalej), która była potwierdzeniem nałożenia klątwy na złodzieja. Naukowcy powiązali inskrypcję z tajemniczym pierścieniem. Klątwa brzmiała:

DEVO NODENTI SILVIANVS ANILVM PERDEDIT DEMEDIAM PARTEM DONAVIT NODENTI INTER QVIBVS NOMEN SENICIANI NOLLIS PETMITTAS SANITATEM DONEC PERFERA VSQVE TEMPLVM DENTIS

czyli

Dla bóstwa Nodens. Silvianus utracił pierścień i przekazał jedną połowę [jego wartości] Nodens. Wśród osób o imieniu Senicianus, nie zezwól na dobre zdrowie, dopóki ten nie wróci do świątyni Nodens.

Na przedzie pierścienia znajduje się wizerunek bogini Wenus oraz zapis od tyłu jej imienia – SUNEV. Po ostemplowaniu dokumentu, zapis był prawidłowy.

Pierścień posiada także inskrypcję nowego właściciela: SENICIANE VIVAS IIN DE, w której jest błąd podwójnego użycia litery „I”. W wyniku tego zabrakło miejsca na literę „O” i nie mamy pełnego zapisu VIVAS IN DEO, czyli „Żywy w Bogu” – charakterystyczny zwrot dla chrześcijan.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów