Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Io Saturnalia!

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Śmiech legionistów
Śmiech legionistów

Objęcie władzy przez Klaudiusza w 41 roku n.e. oznaczało, że duży udział w rządzeniu państwem rzymskim będą mieli jego wyzwoleńcy, a zarazem najbliżsi doradcy: Narcyz, Callistus czy Pallas. Byli niewolnicy podzielić się mieli władzą w taki sposób, by nie wchodzić sobie w drogę. Zwłaszcza Narcyz miało ogromne zaufanie ze strony cesarza i posiadał naprawdę duży wpływ na jego decyzje. Bardzo często występował w jego imieniu i go reprezentował.

Z działaniami Narcyza związana jest ciekawa historia. Ponoć w 43 roku n.e., w czasie przygotowań do inwazji na Brytanię, miał zwrócić się z apelem do zbuntowanych legionów. Legioniści bali się wyruszyć na nieznane ziemie, twierdząc że są zamieszkane przez dzikie stwory. Nad dyscypliną nie mogli zapanować ani centurionowie, ani głównodowodzący operacją – Aulus Plaucjusz. Żołnierze widząc przemawiającego do nich byłego niewolnika zaczęli krzyczeń „Io Saturnalia!” – typowe pozdrowienie z grudniowym świętem Saturnaliów, w czasie którego role pana i niewolnika na jeden dzień się zamieniały. Roześmiani legioniści zakończyli bunt, wyruszyli na Wyspy i utworzyli prowincję Brytanię.

Dzięki zwycięstwu Klaudiusz za legitymizował swoje rządy i zyskał popularność wśród ludu rzymskiego.

Źródła wykorzystane
  • Krawczuk Aleksander, Poczet cesarzy rzymskich, Warszawa 2004
  • Swetoniusz, Żywoty Cezarów: Klaudiusz

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów