Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Io Saturnalia!

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Śmiech legionistów
Śmiech legionistów

Objęcie władzy przez Klaudiusza w 41 roku n.e. oznaczało, że duży udział w rządzeniu państwem rzymskim będą mieli jego wyzwoleńcy, a zarazem najbliżsi doradcy: Narcyz, Callistus czy Pallas. Byli niewolnicy podzielić się mieli władzą w taki sposób, by nie wchodzić sobie w drogę. Zwłaszcza Narcyz miało ogromne zaufanie ze strony cesarza i posiadał naprawdę duży wpływ na jego decyzje. Bardzo często występował w jego imieniu i go reprezentował.

Z działaniami Narcyza związana jest ciekawa historia. Ponoć w 43 roku n.e., w czasie przygotowań do inwazji na Brytanię, miał zwrócić się z apelem do zbuntowanych legionów. Legioniści bali się wyruszyć na nieznane ziemie, twierdząc że są zamieszkane przez dzikie stwory. Nad dyscypliną nie mogli zapanować ani centurionowie, ani głównodowodzący operacją – Aulus Plaucjusz. Żołnierze widząc przemawiającego do nich byłego niewolnika zaczęli krzyczeń „Io Saturnalia!” – typowe pozdrowienie z grudniowym świętem Saturnaliów, w czasie którego role pana i niewolnika na jeden dzień się zamieniały. Roześmiani legioniści zakończyli bunt, wyruszyli na Wyspy i utworzyli prowincję Brytanię.

Dzięki zwycięstwu Klaudiusz za legitymizował swoje rządy i zyskał popularność wśród ludu rzymskiego.

Źródła wykorzystane
  • Krawczuk Aleksander, Poczet cesarzy rzymskich, Warszawa 2004
  • Swetoniusz, Żywoty Cezarów: Klaudiusz

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów