Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Jak realizowano duże transakcje w antycznym Rzymie?

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Sesterc z okresu panowania Oktawiana Augusta
Sesterc z okresu panowania Oktawiana Augusta | Zdjęcie: NumisBids, LLC

W 62 roku p.n.e. Cyceron miał kupić od Marka Licyniusza Krassusa dom, ulokowany w prestiżowym miejscu – na Palatynie – aż za 3,5 mln sesterców1. W tym celu słynny mówca zmuszony był wziąć dużą pożyczkę; co było normalne w świecie antycznym. Jednak tym co jest interesujące, jak doszło do realizacji tak dużej transakcji?

Jeden srebrny sesterc rzymski ważył około 4.5 g, więc Cyceron musiał przekazać Krassusowi pieniądze o wadze 15 750 000 gram, czyli 15,75 ton. Taka fizyczna transakcja nie miałaby sensu, zarówno ze względu na ewentualny wysiłek z transportem monet, jak i ewentualną pomyłką lub zagubienie pieniędzy.

Antyczni Rzymianie świadomi byli problematyczności realizacji tak wysoko-kwotowych transakcji i wprowadzili bardziej elastyczny system płacowy – banki. Jako że prowadzenie działalności bankierskiej nie było pogardzane, funkcję bankiera pełniły najwyższe grupy społeczne. Początkowo byli to zwykli senatorowie i ich rodziny. Wraz jednak z wydaniem prawa lex Claudia de senatoribus z 218 roku p.n.e., które zabroniło senatorom i ich synom zajmować się handlem i transakcjami pieniężnymi, przywilej ten spadł na ekwitów, którzy otrzymali szerokie możliwości zarobku. Zdarzało się potem, że ekwici przewyższali senatorów majątkiem i dochodzili dzięki temu do wysokich pozycji w państwie.

Transakcje pomiędzy obywatelami były po prostu odnotowywane w księgach rachunkowych i nie było problemów z płatnościami nawet pomiędzy miastami. Banki posiadały własne filie, a obciążenia i uznania były rejestrowane. Co interesujące, księgi rzymskich bankierów traktowano jako dowody w sądzie, toteż musiały być prowadzone zgodnie z editio rationum określającym sposób datowania rachunków i zarządzania nimi.

Złe prowadzenie interesów mogło się skończyć bankructwem dla bankierów. Bankructwo określano mianem foro cedere, foro abire albo a foro fugare, czyli „ucieczka z forum”. Takie dziwne połączenie słów wynikało, z faktu że obecność na forum była obowiązkiem człowieka robiącego interesy. Dawał on w ten sposób dowód swojej wypłacalności. Opuszczenie placu prowadziło zaś do oczywistej tezy, jakoby to bankier prowadził niejasne interesy.

Warto nadmienić, że pierwotnie banki znajdowały się w piwnicach świątyń, gdzie gromadzono środki. Skąd akurat pomysł by to świątynie były miejscem przechowywania pieniędzy? Wynika to z faktu, że święte miejsce było stale wizytowane przez kapłanów, a boska opieka gwarantowała, że pieniądze są dobrze zabezpieczone. Pieniądze często lokowano w różnych świątyniach, aby uniknąć straty funduszy w przypadku napadu lub pożaru.

Przypisy
  1. Cyceron, Ad Familiares, V.6.2
Źródła wykorzystane
  • Piotr Niczyporuk, Bankierzy i operacje bankierskie w starożytnym Rzymie, Białystok 2013

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów