Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Jedwab popularny w Rzymie

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzymski fresk ukazujący postać w jedwabiu
Rzymski fresk ukazujący postać w jedwabiu

W czasie panowania Oktawiana Augusta (27 p.n.e. – 14 n.e.) jedwab był niezwykle popularnym materiałem. Gajusz Petroniusz określa go terminem ventus textilis („utkany wiatr”). Produkt ten był jednak niezwykle drogi i ciężko było go sprowadzić, gdyż wytwarzano go w odległych Chinach, państwie które strzegło swojego monopolu.

Oktawian próbował początkowo ukrócić popularność jedwabiu, jako że jego przeciwnicy polityczni – Marek Antoniusz i Kleopatra VII – niezwykle go sobie cenili i rozpowszechniali w swojej sferze wpływów. Ostatecznie materiał był na tyle ceniony, że cesarz postanowił zrezygnować ze swojej idei.

Jedwab był ściągany w stanie surowym z Chin, a następnie na wyspie Kos wykorzystywany do szycia szat dla dam z Rzymu i innych miast. Seneka Młodszy, I-wieczny rzymski polityk i filozof oraz jemu podobni, niezwykle krytykowali chiński materiał jako demoralizujący dla kobiet, a mężczyzn zniewieściający. Krytyka ta nie miała jednak żadnego wymiernego wpływu na popularność jedwabiu w antycznym Rzymie; aż do upadku Rzymu w 476 roku n.e. Jedwab był niezwykle drogim materiałem, który cenowo osiągał wartość złota.

Według relacji bizantyńskich historyków Teofanesa i Prokopiusza z Cezarei tajemnica jedwabiu została przemycona z Chin do Konstantynopola przez dwóch mnichów dopiero około roku 550 n.e.

Źródła wykorzystane
  • Joshua J. Mark, Silk Road, "Ancient History", 28 marca 2014

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów