Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Jedwab popularny w Rzymie

Rzymski jedwab
Rzymski jedwab

W czasie panowania Oktawiana Augusta (27 p.n.e. – 14 n.e.) jedwab był niezwykle popularnym materiałem. Gajusz Petroniusz określa go terminem ventus textilis („utkany wiatr”). Produkt ten był jednak niezwykle drogi i ciężko było go sprowadzić, gdyż wytwarzano go w odległych Chinach, państwie które strzegło swojego monopolu.

Oktawian próbował początkowo ukrócić popularność jedwabiu, jako że jego przeciwnicy polityczni – Marek Antoniusz i Kleopatra VII – niezwykle go sobie cenili i rozpowszechniali w swojej sferze wpływów. Ostatecznie materiał był na tyle ceniony, że cesarz postanowił zrezygnować ze swojej idei.

Jedwab był ściągany w stanie surowym z Chin, a nastepnie na wyspie Kos wykorzystywany do szycia szat dla dam z Rzymu i innych miast. Seneka Młodszy, I-wieczny rzymski polityk i filozof oraz jemu podobni, niezwykle krytykowali chiński materiał jako demoralizujący dla kobiet, a mężczyzn zniewieściający. Krytyka ta nie miała jednak żadnego wymiernego wpływu na popularność jedwabiu w antycznym Rzymie; aż do upadku Rzymu w 476 roku n.e. Jedwab był niezwykle drogim materiałem, który cenowo osiągał wartość złota.

Według relacji bizantyńskich historyków Teofanesa i Prokopiusza z Cezarei tajemnica jedwabiu została przemycona z Chin do Konstantynopola przez dwóch mnichów dopiero około roku 550 n.e.

Źródła wykorzystane
  • Joshua J. Mark, Silk Road, "Ancient History", 28 marca 2014

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów