Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Justynian I Wielki i jedwab

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Grafika ukazująca Justyniana I
Grafika ukazująca Justyniana I

Justynian I Wielki i jedwab, czyli historia o tym, jak dwóch mnichów-przemytników zostało bohaterami narodowymi.

W roku 540 wybuchła druga wojna perska, która bezpośrednio wpłynęła na przerwanie importu jedwabiu z Persji. Jedwab, za czasów Justyniana I, był symbolem statusu społecznego; wykonywano z niego togi wyższych urzędników państwowych, a prezent w jego postaci był dowodem cesarskiej łaski. Przerwanie importu tej cennej tkaniny spowodowało całkowite załamanie przemysłu jedwabniczego, a co za tym idzie – bankructwo prywatnych tkalni i kupców. Po zawarciu pokoju z Persją w 545, import został wznowiony po wyjątkowo niekorzystnych cenach dla cesarstwa. Z pewnością, spędzało to sen z powiek cesarza i ministra finansów.

Próby ominięcia Persji i kupna jedwabiu w Indiach, nie zakończyły się sukcesem, wręcz pogorszyły sytuację. Jednakże ok. 550 roku przed Justynianem pojawiła się niebywała okazja: dwójka mnichów twierdziła, że posiada odpowiednie znajomości w Sogdianie (obecnie Samarkanda i Buchara), za pomocą których są w stanie sprowadzić jedwabniki do Bizancjum. Wspierani i wspomagani wszelkimi możliwymi środkami wyruszyli w długą (ok. 2-letnią) podróż. Wędrowali tak przez kilka miesięcy, pokonując ponad 4800 km. Warto wspomnieć, że terytoria, które pokonywali ogarnięty były wojną, co stanowiło dodatkowe ryzyko. Po nielegalnym i niebezpiecznym zdobyciu jajeczek jedwabników (w Chinach, aby ustrzec tajemnicę wyrabiania jedwabiu, karano śmiercią każdego kto mógł ją wyjawić, lub przyczynić się do wyjawienia tego sekretu) wyprawili się w równie długą podróż powrotną. Jajeczka (ok. 26 tysięcy) schowali w wydrążonych wnętrzach bambusowych kijów, które używali do podpierania się podczas wyprawy.

Przywiezienie jajeczek z Sogdiany nie od razu płożyło kres zależności cesarstwa od perskiego jedwabiu, ale z pewnością osłabiło pozycję przetargową Persów. Niedługo po tym, krajowa produkcja zaczęła pokrywać zapotrzebowanie rynku, a dwóch mnichów zostało ozłoconych za swój trud. Niektórzy twierdzą, że to tylko legenda, ale jak wiadomo, każda legenda ma w sobie ziarnko prawdy.

Autor: Natalia Wilczyńska
Źródła wykorzystane
  • Robert Browning, Justynian i Teodora
  • James Allan Evans, Justynian i Imperium Bizantyńskie
  • Prokopiusz z Cezarei, Historia wojen
  • Teofan Wyznawca, Kroniki

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów