Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Kaligula i kibicowanie

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Cesarz Gajusz, zwany Kaligulą
Cesarz Gajusz, zwany Kaligulą

Kaligula zasłynął – według przekazów antycznych – ze swojego niestabilnego zachowania. Między innymi kiedy w czasie igrzysk tłum kibicował innemu zespołowi, niż cesarz Kaligula, ten miał powiedzieć: „Oby lud rzymski jeden miał tylko kark”.

Innym razem, kiedy tłum domagał się zabicia bandyty Tetryniusza, cesarz miał powiedzieć: „że Tetryniuszami są także ci, którzy tego żądają”. Władca także często występował z zarzutami przeciwko senatorom, nazywając ich klientami Sejana – wszechwładnego prefekta pretorianów za panowania cesarza Tyberiusza.

Źródła wykorzystane
  • Swetoniusz, Kaligula, 30

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów