Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Kaligula i kibicowanie

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Cesarz Gajusz, zwany Kaligulą
Cesarz Gajusz, zwany Kaligulą

Kaligula zasłynął – według przekazów antycznych – ze swojego niestabilnego zachowania. Między innymi kiedy w czasie igrzysk tłum kibicował innemu zespołowi, niż cesarz Kaligula, ten miał powiedzieć: „Oby lud rzymski jeden miał tylko kark”.

Innym razem, kiedy tłum domagał się zabicia bandyty Tetryniusza, cesarz miał powiedzieć: „że Tetryniuszami są także ci, którzy tego żądają”. Władca także często występował z zarzutami przeciwko senatorom, nazywając ich klientami Sejana – wszechwładnego prefekta pretorianów za panowania cesarza Tyberiusza.

Źródła wykorzystane
  • Swetoniusz, Kaligula, 30

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów