Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Kanał żeglowny dla Nikomedii

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Kanał żeglowny w Nikomedii
Kanał żeglowny w Nikomedii

Pliniusz Młodszy rozpoczął karierę urzędniczą za cesarza Domicjana, wycofał się jednak z życia publicznego zrażony powszechnym terrorem. Powrócił do polityki za cesarza Trajana, który darzył go zaufaniem i powierzył mu namiestnictwo prowincji Bitynii i Pontu w roku 109 n.e. W tym czasie zaproponował on władcy niezwykle ambitny i ciekawy projekt – budowę kanału żeglownego dla Nikomedii, który pomijałby Bosfor. Planowano także budowę serii akweduktów.

Wielki projekt jednak nigdy nie został doprowadzony do końca. Według założeń Pliniusza kanał miał połączyć najbliższe jezioro z miastem, a następny sfinalizować połączenie do rzek: Melas i Sangarius (obecna Sakarya). Zakończenie takiej budowy ułatwiłoby nawadnianie terenów rolniczych, a Nikomedię połączyło z Centralną Anatolią i Morzem Czarnym.

Źródła wykorzystane
  • Frank Gardner Moore, Three Canal Projects, Roman and Byzantine, "American Journal of Archaeology", Vol. 54, No. 2

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów