Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Katastrofa budowlana w Fidenae

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Amfiteatr w antycznym mieście Italica
Amfiteatr w antycznym mieście Italica (Hiszpania) | Autor: Diego Delso, delso.photo, License CC-BY-SA

Za panowania cesarza Tyberiusza, w roku 27 n.e., doszło do największej katastrofy budowlanej w antycznym Rzymie. W Fidenae (miasto niedaleko na północ od Rzymu) zawalił się drewniany amfiteatr. Według przekazu Swetoniusza, pod gruzami zginęło ponad 20 tysięcy ludzi; Tacyt podaje liczbę 50 tysięcy zmarłych i okaleczonych.

Jak podaje Tacyt, inicjatorem budowy obiektu był wyzwoleniec o imieniu Atyliusz, który bardzo oszczędzał na kosztach i nie przykładał wagi do tego, aby budowla była wystarczająca solidna. Z racji na fakt, że trybuny zawaliły się nie tylko do środka, ale i na zewnątrz, wśród ofiar było wielu przypadkowych gapiów i osób nie będących bezpośrednio widzami.

Duża liczba ofiar wynika także, z faktu że wcześniej Tyberiusz zakazał na pewien czas organizowania walk gladiatorów. Kiedy tylko zakaz został zdjęty, olbrzymia masa ludzi chciała obejrzeć tego typu widowiska, a Fidenae przeżywały prawdziwe „oblężenie”.

Na wieść o tragedii Tyberiusz opuścił swoją willę na wyspie Capri i osobiście nadzorował pomoc ofiarom. Atyliusz za swoją nieodpowiedzialność został skazany na wygnanie. Na przyszłość Senat zakazał osobom o majątku mniejszym niż 400 tysięcy sesterców organizowania walk gladiatorów, a wszelkie amfiteatry musiały mieć solidną konstrukcję i przechodzić inspekcję.

Źródła wykorzystane
  • Swetoniusz, Tyberiusz, 40
  • Tacyt, Roczniki, IV.62-63

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów