Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Kiedy koniec walk gladiatorów?

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Gladiatorzy
Gladiatorzy

Mimo że walki gladiatorów zostały oficjalnie zakazane przez Konstantyna Wielkiego w roku 325 n.e. to odbywały się one aż po rok 404 n.e. Tego roku dnia 1 stycznia cesarz zachodnio-rzymski Honoriusz ostatecznie i nieodwołalnie zniósł te krwawe igrzyska. 

Zrobił tak po tym, jak na arenie pojawił się mnich Almachiusz chcący przerwać walkę gladiatorów, i który został ukamienowany przez zdziczały tłum, żądny krwawej rozrywki.

Wyścigi rydwanów z kolei, mimo że znajdowały się w ogniu krytyki chrześcijańskich pisarzy, odbywały się aż do roku 549 n.e.

Źródła wykorzystane
  • Teodoret z Cyru, Historia Ecclesiastica, 5.26

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów