Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Kiedy koniec walk gladiatorów?

Gladiatorzy
Korytarz gladiatorów do odbudowy

Mimo że walki gladiatorów zostały oficjalnie zakazane przez Konstantyna Wielkiego w roku 325 n.e. to odbywały się one aż po rok 404 n.e. Tego roku dnia 1 stycznia cesarz zachodnio-rzymski Honoriusz ostatecznie i nieodwołalnie zniósł te krwawe igrzyska. 

Zrobił tak po tym, jak na arenie pojawił się mnich Almachiusz chcący przerwać walkę gladiatorów, i który został ukamienowany przez zdziczały tłum, żądny krwawej rozrywki.

Wyścigi rydwanów z kolei, mimo że znajdowały się w ogniu krytyki chrześcijańskich pisarzy, odbywały się aż do roku 549 n.e.

Źródła wykorzystane
  • Teodoret z Cyru, Historia Ecclesiastica, 5.26

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów