Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Klodiusz, iustitium i trzęsienie ziemi

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Francesco Bertolini, Ciało Publiusza Klodiusza Pulchera znalezione na drodze appijskiej
Francesco Bertolini, Ciało Publiusza Klodiusza Pulchera znalezione na drodze appijskiej

W 58 roku p.n.e. Publiusz Klodiusz korzystając ze swoich uprawnień trybuna ludowego nakazał zamknięcie straganów i zatrzymanie handlu w obrębie Rzymu. Był to pierwszy krok na drodze do wprowadzenia w Rzymie iustitium – tj. stanu wyjątkowego.

Wprowadzenie go oznaczało że Rzym znalazł się w śmiertelnym niebezpieczeństwie. Klodiusz zdecydował się na ten krok aby przekonać obywateli że republika znajduje się w kryzysie i że tylko on jest w stanie go powstrzymać. Chciał w ten sposób zdobyć poparcie dla swoich politycznych planów.

Dwa lata później Cyceron wykorzystał to zdarzenie przeciwko Klodiuszowi. W swojej mowie De Haruspicum Responsis w której bronił się przed zarzutem świętokradztwa, które miało doprowadzić do trzęsień ziemi w Rzymie, Cyceron przypomniał zamknięcie sklepów przez Klodiusza i przedstawił je jako element większego spisku mającego na celu zdobycie władzy przez Klodiusza. Według oratora to właśnie ten spisek rozgniewał bogów i sprowadził na Rzym trzęsienia ziemi.

Autor: Kacper Walczak
Źródła wykorzystane
  • Gregory Golden, Crisi Management During the Roman Republic
  • Amy Russel, Why did Clodius shut the Shops

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów