Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Koloseum swojej nazwy nie wywodzi od rozmiarów

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Po usunięciu sadzy i brudu Koloseum odżyło
Po usunięciu sadzy i brudu Koloseum odżyło

Budowa Koloseum sfinansowana została z łupów zdobytych w czasie tłumienia powstania żydowskiego (66-73 n.e.) prowadzonej przez cesarza Wespazjana i jego syna, TytusaKoloseum to druga po piramidzie w Gizie największa budowla starożytności.

Zbudowano ją w około 10 lat, co jak na tamtejszy poziom zaawansowania technologicznego, było niesamowitym osiągnięciem. Budowla ta była darem nowo obranego cesarza Wespazjana dla ludu Rzymu. W ten sposób władca chciał sobie zaskarbić swoich poddanych i ugruntować władzę po śmierci ostatniego członka dynastii julijsko-klaudyjskiej – Nerona.

W dniu igrzysk uświetniających otwarcie Koloseum zabito 5 tysięcy zwierząt. walczyły ze sobą zastępy gladiatorów (około 900), ponadto odbyła się bitwa morska. Uważa się, że w ciągu całej historii użytkowania Koloseum, zginęło 500 tysięcy ludzi i milion zwierząt.

Z kolei powszechnie stosowana nazwa Koloseum (Colosseum) nie wywodzi się od jego „kolosalnych rozmiarów”, lecz od znajdującego się w pobliżu budowli ogromnego (gr. kolossos) posągu Nerona przedstawionego jako Helios.

Źródła wykorzystane
  • Makowiecka Elżbieta, Sztuka Rzymu

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów