Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Kommodus nie lubił senatorów

Kommodus jako Herkules
Kommodus jako Herkules

Cesarz Kommodus nigdy nie przepadał za stanem senatorskim, doprowadzając do skazania wielu senatorów. Podczas pewnych igrzysk próbował udowodnić swoje umiejętności strzeleckie. 

Rzymski historyk – Kasjusz Dion wspomina, że imperator strzelał z łuku do strusich głów, które następnie obnosił po arenie. W lewej ręce trzymał ustrzelone i obcięte łby, kiedy w prawej dzierżył zakrwawiony miecz.

Kommodus obnosił się z łupami przed trybunami, na których zasiadali członkowie senatu. Kasjusz wspomina uśmiech na twarzy i pogardę w oczach władcy, który podobno za jedno złe spojrzenie i zachowanie gotów był zabić jakiegokolwiek senatora.

Źródła wykorzystane
  • Kasjusz Dion, Historia rzymska LXXII, 21

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów