Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Kommodus nie lubił senatorów

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Kommodus jako Herkules
Kommodus jako Herkules

Cesarz Kommodus nigdy nie przepadał za stanem senatorskim, doprowadzając do skazania wielu senatorów. Podczas pewnych igrzysk próbował udowodnić swoje umiejętności strzeleckie. 

Rzymski historyk – Kasjusz Dion wspomina, że imperator strzelał z łuku do strusich głów, które następnie obnosił po arenie. W lewej ręce trzymał ustrzelone i obcięte łby, kiedy w prawej dzierżył zakrwawiony miecz.

Kommodus obnosił się z łupami przed trybunami, na których zasiadali członkowie senatu. Kasjusz wspomina uśmiech na twarzy i pogardę w oczach władcy, który podobno za jedno złe spojrzenie i zachowanie gotów był zabić jakiegokolwiek senatora.

Źródła wykorzystane
  • Kasjusz Dion, Historia rzymska LXXII.21

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów