Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Konstantyn – dobry jak chrześcijanin?

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Konstantyn I
Konstantyn I

Konstantyn I Wielki, jako że oficjalnie był pierwszym cesarzem chrześcijaninem, postrzegany jest po dziś dzień jako dobry władca. Podkreślić jednak należy, że miał na sumieniu wiele istnień ludzkich. 

W biografii Konstantyna można znaleźć morderstwa, których ofiarami padli członkowie najbliższej rodziny imperatora. To niezwykle ciekawa lista i nie powstydziłby się jej Tyberiusz czy Kaligula: Maksymian – teść, Maksencjusz – brat żony, Licyniusz – mąż siostry, Kryspus – syn, Fausta – żona.

Nie do końca wiadomo dlaczego cesarz zdecydował się uśmiercić swoją żonę, wybrał jednak „ciekawą” dla niej śmierć: Faustę zamknięto w łaźni i stale podnosząc temperaturę, ugotowano ją żywcem. Cesarz kazał wymazać jej imię ze wszelkich zapisków – tzw. damnatio memoriae.

Jeżeli dodamy, że mordercą był pierwszy chrześcijański cesarz Rzymu, uznawany przez Kościół prawosławny za świętego, to ten fakt robi jeszcze większe wrażenie.

 

Źródła wykorzystane
  • Aleksander Krawczuk, Poczet cesarzy rzymskich
  • Aleksander Krawczuk, Poczet cesarzowych Rzymu

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów