Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Kontrola urodzeń za Augusta

Oktawian August
Oktawian August

W antycznym Rzymie zdawano sobie sprawę, że wysoka liczba urodzeń gwarantuje prawidłowy rozwój państwa i społeczeństwa. Za czasów panowania Oktawiana Augusta (27 p.n.e. – 14 n.e.) zdecydowano się zdelegalizować aborcję i antykoncepcję. Jak się okazuje z badań paleopatologicznych najczęstszą przyczyną spadku liczebności populacji była mała liczba porodów, a nie dzieciobójstwo czy wysoka śmiertelność niemowląt przy porodach.

W starożytności było wiele specyfików i roślin, które miały mieć działanie aborcyjne: kokornak, tajemnicza roślina starożytności silphium czy wywar z ruty zwyczajnej, jajka i kopru.

Co więcej, aby zachęcić Rzymian i Rzymianki do płodzenia dzieci wprowadzano prawo, które penalizowało wszelkie przejawy „unikania” założenia rodziny. Było to tzw. lex Papia Poppaea z roku 9 n.e. Ustawodawca karał pary, które nie miały dzieci, co tym samym „jasno” potwierdzało przewinienie.

Co ciekawe, niekiedy próbowano ograniczać poziom urodzeń – jeżeli był za wysoki. Już grecki filozof Platon radził, że: „Jeżeli rodzi się zbyt wiele dzieci, to są na to sposoby kontroli”.

Źródła wykorzystane
  • Jaworowski Zbigniew, Aborcja w czasach Chrystusa, "Racjonalista", 1 sierpnia 2007
  • Krawczuk Aleksander, Cesarz August, Warszawa 1973

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów