Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Kottabos – grecka zabawa na imprezę

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Młody mężczyzna grający w kottabos. Datowane na rok 510 p.n.e.
Młody mężczyzna grający w kottabos. Datowane na rok 510 p.n.e. | Zdjęcie: Marsyas | Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported

Niezwykle popularna w antycznej Grecji gra kottabos polegała na takim wychlapywaniu resztek wina z naczynia do metalowej miski, aby nie ubrudzić podłogi resztkami napitku. Ponadto wypadało, aby dźwięk wpadającego trunku był jak najdelikatniejszy. Wierzono, że skuteczność w tej zabawie gwarantowała dobre pożycie miłosne. 

W antycznym Rzymie gra nie cieszyła się aż taką popularnością. Nadal jednak brudzono podłogę w czasie bankietów czerwonym trunkiem. Witruwiusz zalecał nawet, aby zbudować specjalne odpływy w podłodze jadalni oraz położyć podgrzewany węgiel, który pozwalałby raczyć się winem przez skórę. Ponadto zauważył, że niewolnicy nie musieliby chodzić po posadzce gołymi stopami, co zapobiegałoby ich przeziębianiu się.

Źródła wykorzystane
  • Rachet Guy, Słownik cywilizacji greckiej, Katowice 2006
  • Sacks David, Encyklopedia świata starożytnych Greków, Warszawa 2001

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów