Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Kottabos – grecka zabawa na imprezę

Młody mężczyzna grający w kottabos. Datowane na rok 510 p.n.e.
Młody mężczyzna grający w kottabos. Datowane na rok 510 p.n.e. | Zdjęcie: Marsyas | Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported

Niezwykle popularna w antycznej Grecji gra kottabos polegała na takim wychlapywaniu resztek wina z naczynia do metalowej miski, aby nie ubrudzić podłogi resztkami napitku. Ponadto wypadało, aby dźwięk wpadającego trunku był jak najdelikatniejszy. Wierzono, że skuteczność w tej zabawie gwarantowała dobre pożycie miłosne. 

W antycznym Rzymie gra nie cieszyła się aż taką popularnością. Nadal jednak brudzono podłogę w czasie bankietów czerwonym trunkiem. Witruwiusz zalecał nawet, aby zbudować specjalne odpływy w podłodze jadalni oraz położyć podgrzewany węgiel, który pozwalałby raczyć się winem przez skórę. Ponadto zauważył, że niewolnicy nie musieliby chodzić po posadzce gołymi stopami, co zapobiegałoby ich przeziębianiu się.

Źródła wykorzystane
  • Rachet Guy, Słownik cywilizacji greckiej, Katowice 2006
  • Sacks David, Encyklopedia świata starożytnych Greków, Warszawa 2001

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów