Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Krew gladiatora cudownym lekiem

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Scena z filmu "Gladiator"
Scena z filmu "Gladiator"

W starożytny Rzymie wierzono że krew gladiatora może uleczyć z epilepsji lub bezpłodności. Kiedy ciało zabitego niewolnika wynoszono z areny, „sprzedawcy” zbierali jeszcze ciepłą krew i sprzedawali ją tłumowi.

Krew, pobierano z wciąż ciepłego ciała gladiatora, rozcinając gardło. Wspomina o tym m.in Celsus1. Co ciekawe, kiedy w roku 400 n.e. zakazano walk gladiatorów, podobnie postrzegać zaczęto krew skazanych na śmierć kryminalistów2.

Aleksander z Tralles (ok. 525 – ok. 605 n.e.) wspominał z kolei, że świetną receptą na wyleczenie się z epilepsji jest zamoczenie kawałka materiału w krwi wojownika lub kryminalisty; spalić nasiąknięte ubranie, a następnie wymieszać popiół z winem i wypić3. Ponoć dawało to oszałamiające rezultaty.

Na koniec warto nadmienić, że inni szukali leku w innych miejscach. Pliniusz Starszy wspomina m.in. że jedzono także szpik kostny lub mózg niemowląt4.

Przypisy
  1. Celsus, On Medicine, 3.23
  2. Tertullian, Apologia, 9.11
  3. Aleksander z Tralles, Terapeuci, 1.565
  4. Pliniusz Starszy, Historia naturalna, 28.4
Źródła wykorzystane
  • Michael Grant, Gladiatorzy, 1980
  • Ferdinand Peter Moog, Axel Karenberg, Between horror and hope: gladiator's blood as a cure for epileptics in ancient medicine

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów