Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Krew gladiatora cudownym lekiem

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Scena z filmu "Gladiator"
Scena z filmu "Gladiator"

W starożytny Rzymie wierzono że krew gladiatora może uleczyć z epilepsji lub bezpłodności. Kiedy ciało zabitego niewolnika wynoszono z areny, „sprzedawcy” zbierali jeszcze ciepłą krew i sprzedawali ją tłumowi.

Krew, pobierano z wciąż ciepłego ciała gladiatora, rozcinając gardło. Wspomina o tym m.in Celsus1. Co ciekawe, kiedy w roku 400 n.e. zakazano walk gladiatorów, podobnie postrzegać zaczęto krew skazanych na śmierć kryminalistów2.

Aleksander z Tralles (ok. 525 – ok. 605 n.e.) wspominał z kolei, że świetną receptą na wyleczenie się z epilepsji jest zamoczenie kawałka materiału w krwi wojownika lub kryminalisty; spalić nasiąknięte ubranie, a następnie wymieszać popiół z winem i wypić3. Ponoć dawało to oszałamiające rezultaty.

Na koniec warto nadmienić, że inni szukali leku w innych miejscach. Pliniusz Starszy wspomina m.in. że jedzono także szpik kostny lub mózg niemowląt4.

Przypisy
  1. Celsus, On Medicine, 3.23
  2. Tertullian, Apologia, 9.11
  3. Aleksander z Tralles, Terapeuci, 1.565
  4. Pliniusz Starszy, Historia naturalna, 28.4
Źródła wykorzystane
  • Michael Grant, Gladiatorzy, 1980
  • Ferdinand Peter Moog, Axel Karenberg, Between horror and hope: gladiator's blood as a cure for epileptics in ancient medicine

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów