Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Kupiec kłamca

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Kurczak na mozaice rzymskiej
Kurczak na mozaice rzymskiej

Jak podaje Historia Augusta, za czasów panowania Galiena (253-268 n.e.), pewien rzymski kupiec, który handlował fałszywą biżuterią, został pojmany i wyprowadzony na arenę, gdzie miał się zmierzyć z krwiożerczym lwem. Gdy brama się otworzyła, na arenę wyszedł kurczak. 

Wówczas cesarz Galien roześmiał się i powiedział: „Ten człowiek praktykował oszustwo, a teraz sam stał się jego ofiarą”. Następnie kupiec został puszczony wolno.

Źródła wykorzystane
  • Historia Augusta, 12.5

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów