Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Kupiec kłamca

Kurczak na mozaice rzymskiej
Kurczak na mozaice rzymskiej

Jak podaje Historia Augusta pewien rzymski kupiec, za czasów panowania Galiena (253-268 n.e.), który handlował fałszywą biżuterią, został pojmany i wyprowadzony na arenę, gdzie miał się zmierzyć z krwiożerczym lwem. Gdy brama się otworzyła, na arenę wyszedł kurczak. 

Wówczas cesarz Galien roześmiał się i powiedział: „Ten człowiek praktykował oszustwo, a teraz sam stał się jego ofiarą”. Następnie kupiec został puszczony wolno.

Źródła wykorzystane
  • Historia Augusta, 12.5

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów