Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Lew powalający panterę

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Lew powalający panterę
Lew powalający panterę

Rzymska mozaika ukazująca lwa powalającego panterę. Mozaikę można oglądać w Muzeum Archeologicznym w Neapolu, a pochodzi ona z tzw. Domu Gołębi (Domu Mozaikowych Gołębi) w Pompejach, położonego w południowo zachodniej części stanowiska archeologicznego.

Co ciekawe, pięknego lwa z panterą oglądać można nie tylko w Neapolu. Otóż tak się składa, że niemal identyczną mozaikę odkopano w ruinach rzymskiego teatru w Gubbio na północ od Rzymu. Dziwne koleje losu sprawiły, że mozaika z Gubbio obecnie zdobi bibliotekę arystokratycznego pałacu w Angiii – Holkham Hall w Norfolk. Być może obydwa dzieła są powieleniem jakiegoś innego znanego dzieła.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów