Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Lew powalający panterę

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Lew powalający panterę
Lew powalający panterę

Rzymska mozaika ukazująca lwa powalającego panterę. Mozaikę można oglądać w Muzeum Archeologicznym w Neapolu, a pochodzi ona z tzw. Domu Gołębi (Domu Mozaikowych Gołębi) w Pompejach, położonego w południowo zachodniej części stanowiska archeologicznego.

Co ciekawe, pięknego lwa z panterą oglądać można nie tylko w Neapolu. Otóż tak się składa, że niemal identyczną mozaikę odkopano w ruinach rzymskiego teatru w Gubbio na północ od Rzymu. Dziwne koleje losu sprawiły, że mozaika z Gubbio obecnie zdobi bibliotekę arystokratycznego pałacu w Angiii – Holkham Hall w Norfolk. Być może obydwa dzieła są powieleniem jakiegoś innego znanego dzieła.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów