Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

List Artabanusa do Tyberiusza

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Portret Tyberiusza na naczyniu ofiarnym
Portret Tyberiusza na naczyniu ofiarnym

Panowanie Tyberiusza (14-37 n.e.) było dla zwykłych ludzi w prowincjach okresem spokoju i dobrego zarządzania państwem, ale dla sfer rzymskiej arystokracji czasem narastającej tyranii i terroru. Wynikało to w dużej mierze z wpływów na dworze rzymskim, jakie osiągnął Sejan – prefekt pretorianów – który dążył do przejęcia władzy i otaczał się zaufanymi ludźmi.

Wykrycie spisku i zamordowanie Sejana w 31 roku n.e. względnie ustabilizowało sytuację w państwie, jednak Tyberiusz wciąż miał wśród arystokracji złą opinię. Przykładem może być przekaz Swetoniusza, który twierdzi, iż władca spotykał się z ciągłymi obelgami ze strony społeczeństwa. Reagować na nie miał różnie – raz się wstydził, a niekiedy nimi pogardzał.

Swetoniusz podaje, jakoby to król Partów Artabanus napisał list do cesarza, w którym zarzucił mu „zbrodnie rodzinne, morderstwa, tchórzostwo i rozrzutność” i doradzał, by popełnił samobójstwo i tym samym wynagrodził cierpienia obywateli.

Źródła wykorzystane
  • Swetoniusz, Tyberiusz, 66

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów