Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Liwia dbała o siebie

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Liwia Druzylla
Liwia Druzylla

Żona cesarza Oktawiana AugustaLiwia – dbała niezwykle o swoje ciało, troszcząc się zarówno o jego piękno, jak i o zdrowie. Miała podobno dużą liczbę fryzjerek, masażystek, krawcowych, jubilerów wśród swojej służby.

Miała także własne podejście do medycyny – korzystała z usług całej gromady lekarzy, stosowała diety, zapobiegawczo uzupełniała czasami swe menu (co jej najwyraźniej służyło bo żyła 86 lat) i przygotowywała leki według własnych receptur, m.in. na zaparcia, anginę, osłabienia.

Miała ponadto własną kolekcję karłów, wśród których była niejaka Andromeda – najmniejsza karlica na świcie, mająca około 70 centymetrów wzrostu.

Więcej o Liwii Druzylli

Źródła wykorzystane
  • Matthew Dillon, ?Lynda Garland, Ancient Rome: Social and Historical Documents from the Early Republic to the Death of Augustus
  • McKeown J. C., A Cabinet of Roman Curiosities: Strange Tales and Surprising Facts from the World's Greatest Empire, 2010

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów