Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Liwia dbała o siebie

Liwia Druzylla
Liwia Druzylla

Żona cesarza Oktawiana AugustaLiwia – dbała niezwykle o swoje ciało, troszcząc się zarówno o jego piękno, jak i o zdrowie. Miała podobno dużą liczbę fryzjerek, masażystek, krawcowych, jubilerów wśród swojej służby.

Miała także własne podejście do medycyny – korzystała z usług całej gromady lekarzy, stosowała diety, zapobiegawczo uzupełniała czasami swe menu (co jej najwyraźniej służyło bo żyła 86 lat) i przygotowywała leki według własnych receptur, m.in. na zaparcia, anginę, osłabienia.

Miała ponadto własną kolekcję karłów, wśród których była niejaka Andromeda – najmniejsza karlica na świcie, mająca około 70 centymetrów wzrostu.

Więcej o Liwii Druzylli

Źródła wykorzystane
  • Matthew Dillon, ?Lynda Garland, Ancient Rome: Social and Historical Documents from the Early Republic to the Death of Augustus
  • McKeown J. C., A Cabinet of Roman Curiosities: Strange Tales and Surprising Facts from the World's Greatest Empire, 2010

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów