Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Lud Kantabrów

Monument ukazujący Kantabryjczyka w Santander (Hiszpania).
Monument ukazujący Kantabryjczyka w Santander (Hiszpania). | Zdjęcie: Year of the Dragon | Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported

Strabon, grecki geograf i historyk z I wieku p.n.e. w swoim dziele Geografia wspomina lud Kantabrów, z którym Rzym toczył wojnę w latach 29-19 p.n.e. Ostatecznie zostali pokonani dopiero w 19 p.n.e. przez wojska Marka Agrypy. Wojna stanowiła ostatnią fazę rzymskiego podboju Hiszpanii. 

Kantabrowie był to indoeuropejski lud celtycki, zamieszkujący północno-zachodnie tereny Półwyspu Iberyjskiego, który długo zachował niezależność od Rzymu.

Ziemie Kantabrów weszły w skład rzymskiej prowincji Hispania Tarraconensis. W Palencii stacjonował IV Legion. Jednakże do końca istnienia Imperium rzymskiego stopień ich romanizacji pozostał niewielki. Kantabrowie tworzyli oddziały posiłkowe w armii rzymskiej, które m.in. uczestniczyły w podboju Brytanii przez cesarza Klaudiusza.

Geograf wspomina z zadziwieniem, że członkowie plemienia, kiedy byli przybijani do krzyży śpiewali swoje triumfalne pieśni. Według niego miał to być objaw szaleństwa oraz odwagi.

Źródła wykorzystane
  • Strabon, Geografia

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów