Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Ludus duodecim scriptorum – rzymska gra

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Ludus duodecim scriptorum - rzymska gra
Zachowana tablica do gry XII scripta w muzeum w Efezie. | Zdjęcie: Jens Christoffersen | Creative Commons Attribution 2.0 Generic

Rzymska gra ludus duodecim scriptorum (nazywana także XII scripta) była to gra planszowa z 3 rzędami, gdzie każdy miał 12 oznaczeń. Po dziś dzień, nie wiadomo jak grano w tę grę.

W grę tą grywano w tawernach, lupanarach, domostwach i fortach. Wiele przykładów „plansz” zachowało się do naszych czasów, poczynając od Egiptu, kończąc na Brytanii. Naukowcy uważają, że gra bardzo nawiązuje do egipskiej gry senet.

Do naszych czasów zachowało się mało informacji odnośnie zasad rządzących tą grą. W czasie rozgrywki wykorzystywano trzy sześcienne kostki, a każdy gracz miał po 15 pionków. Najstarsza wzmianka o grze pochodzi z dzieła Owidiusza „Sztuka kochania” (początek I wieku n.e.).

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów