Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Ludus duodecim scriptorum – rzymska gra

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Ludus duodecim scriptorum - rzymska gra
Zachowana tablica do gry XII scripta w muzeum w Efezie. | Zdjęcie: Jens Christoffersen | Creative Commons Attribution 2.0 Generic

Rzymska gra ludus duodecim scriptorum (nazywana także XII scripta) była to gra planszowa z 3 rzędami, gdzie każdy miał 12 oznaczeń. Po dziś dzień, nie wiadomo jak grano w tę grę.

W grę tą grywano w tawernach, lupanarach, domostwach i fortach. Wiele przykładów „plansz” zachowało się do naszych czasów, poczynając od Egiptu, kończąc na Brytanii. Naukowcy uważają, że gra bardzo nawiązuje do egipskiej gry senet.

Do naszych czasów zachowało się mało informacji odnośnie zasad rządzących tą grą. W czasie rozgrywki wykorzystywano trzy sześcienne kostki, a każdy gracz miał po 15 pionków. Najstarsza wzmianka o grze pochodzi z dzieła Owidiusza „Sztuka kochania” (początek I wieku n.e.).

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów