Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Mieszkaniec kamienicy rzymskiej

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Insulae
Insulae

Życie Rzymianina mieszkającego w insulae – kamienicy – nie wiele się różniło od tego jakie pędzimy my dzisiaj. Także trzeba było pamiętać o zapłacie czynszu, który niektórym przysparzał dużo stresu i obawy o to czy nie wyląduje się na bruku.

Świetnym przykładem jest epitafium jednego z lokatorów kamienicy – Ankarenusa Notusa, wyzwoleńca – który zmarł w wieku 43 lat. Jego prochy znalazły się w zbiorowym grobie pod miastem. Napis na nagrobku mówi:

Nie martwię się już, że umrę z głodu
Pozbyłem się bólu nóg i troski o czynsz
Mam darmowe mieszkanie z utrzymaniem na wieczność.

Z pewnością był to jeden z mieszkańców wyższych pięter insuli. W antycznym Rzymie im wyżej się mieszkało, tym większe było ryzyko zgonu w przypadku pożaru. Lokator nie miał szansy uciec, jeśli pożar wybuchł niżej (a wybuchał bardzo rzadko). Juwenalis żartował, że takich mieszkańców „dach jedynie pokryje”.

Zasada tańszych mieszkań w górnych piętrach rzymskich budowli jest zupełnie odmienna od dzisiejszych standardów oferowania najbardziej luksusowych apartamentów w najwyższych partiach wieżowców.

Źródła wykorzystane
  • Beard Mary, SPQR. Historia starożytnego Rzymu, Poznań 2016

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów