Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Moneta Brutusa z wygrawerowanymi słowami „EID MAR”

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Jedna z najsłynniejszych monet świata antycznego - rzymski srebrny denar Marka Juniusza Brutusa z wygrawerowanymi słowami 'EID MAR'
Jedna z najsłynniejszych monet świata antycznego - rzymski srebrny denar Marka Juniusza Brutusa z wygrawerowanymi słowami EID MAR.

Jedna z najsłynniejszych monet świata antycznego – rzymski srebrny denar Marka Juniusza Brutusa z wybitymi słowami „EID MAR”. słowa te odnoszą się do daty zamordowania dyktatora Juliusza Cezara – w Idy Marcowe, 15 marca 44 roku p.n.e. Moneta została wybita pomiędzy 43 a 42 rokiem p.n.e.

Kiedy na awersie monety znajduje się wizerunek Brutusa, to na rewersie umieszczono sztylety, symbolizujące narzędzie morderstwa oraz czapkę frygijską (pileus) – symbol wolności, którą m.in. darowano niewolnikowi, kiedy wyzwalał go właściciel.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów