Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Moneta Brutusa z wygrawerowanymi słowami „EID MAR”

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Jedna z najsłynniejszych monet świata antycznego - rzymski srebrny denar Marka Juniusza Brutusa z wygrawerowanymi słowami 'EID MAR'
Jedna z najsłynniejszych monet świata antycznego - rzymski srebrny denar Marka Juniusza Brutusa z wygrawerowanymi słowami EID MAR.

Jedna z najsłynniejszych monet świata antycznego – rzymski srebrny denar Marka Juniusza Brutusa z wybitymi słowami „EID MAR”. słowa te odnoszą się do daty zamordowania dyktatora Juliusza Cezara – w Idy Marcowe, 15 marca 44 roku p.n.e. Moneta została wybita pomiędzy 43 a 42 rokiem p.n.e.

Kiedy na awersie monety znajduje się wizerunek Brutusa, to na rewersie umieszczono sztylety, symbolizujące narzędzie morderstwa oraz czapkę frygijską (pileus) – symbol wolności, którą m.in. darowano niewolnikowi, kiedy wyzwalał go właściciel.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów