Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Mozaika rzymska na zamku w Kórniku

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Mozaika rzymska na zamku w Kórniku
Mozaika rzymska na zamku w Kórniku

Zamek w Kórniku kryje wśród swych zbiorów nie lada gratkę dla miłośników starożytności. Wśród licznych artefaktów zakupionych przez właścicieli zamku (który znajdował się głownie w rękach rodu Górków i Działyńskich) znajduje się… pompejańska mozaika!

Okrągłe przedstawienie czarnego psa, tak popularne w starożytnych czasach, obecnie umieszczone jest na okrągłym stoliku i nakryte szybą. Nie ma na nim napisu „Cave canem”, widzimy tylko szczerzącego groźnie zęby psa na łańcuchu. W starożytnym Rzymie takie wizerunki umieszczane w sieniach domostw były równie popularne jak dzisiaj tabliczki na furtkach ostrzegające „Uwaga! Zły pies!”.

Mozaika została zakupiona przez Jana Działyńskiego (1829-1880) podczas jego podróży do Włoch. Bliższe okoliczności zakupu nie są niestety znane. Mozaika pierwotnie prezentowana była w Sali Muzealnej na pierwszym piętrze (dziś jest to Sala Mauretańska), a w okresie międzywojennym wykorzystano ją do przykrycia otworu w posadzce w sieni na piętrze. Po drugiej wojnie światowej mozaikę wyeksponowano na stoliku o okrągłym blacie.
Mozaika ta jest jednym z niewielu eksponatów pochodzących ze starożytnego Rzymu, które możemy podziwiać w muzeum w Polsce.

Autor: Daria Cybowska

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów