Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Mozaika ukazująca karmionego osła

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Mozaika ukazująca karmionego osła
Mozaika ukazująca karmionego osła

Niezwykle interesująca rzymska mozaika ukazująca scenę karmienia osła przez mężczyznę. Obiekt datowany na V wiek n.e.; obecnie artefakt znajduje się w Muzeum Archeologicznym w Stambule (Turcja).

Warto nadmienić, że osioł był świętym zwierzęciem bogini Westy. W czasie święta Vestalia (7-15 czerwca) zwierzę było przyozdabiane kwiatami oraz naszyjnikiem z kawałków chleba. Następnie prowadzono zwierzę ulicami miasta, aby je docenić. Rzymianie celebrowali wydarzenie w mitologii – uratowanie Westy przez ryczącego osła przed gwałtem ze strony Priapa. Osły ceniono także za ich ciężką pracę w młynach.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów