Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Mozaika ukazująca starcie Bachusa i Hindusów

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Mozaika ukazująca starcie Bachusa i Hindusów
Mozaika ukazująca starcie Bachusa i Hindusów

Rzymska mozaika podłogowa ukazująca starcie Bachusa i Hindusów. Obiekt znaleziono w Villa Ruffinella w Tusculum. Obiekt datowany na IV-V wiek n.e., obecnie znajduje się w Muzeum Narodowym w Rzymie.

Scena odnosi się do wydarzeń z „Dziejów Dionizosa” (Dionysiaká) – księga 15- greckiego eposu Nonnosa z Panopolis. Opowiada on o podróży boga Dionizosa (rzymski odpowiednik Bachus) do Indii i jego triumfalnym powrocie na zachód.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów